"Víš prečo? Lebo si závistlivá nula!"

Autor: Štefan Šebeň | 20.10.2009 o 12:39 | Karma článku: 9,62 | Prečítané:  2749x

Ako nadpis tohto článku som jednoducho musel použiť slová veľkého klasika Rytmusa, aj keď som zámerne vynechal jeden vulgarizmus a dovetok "ty žebrák". Ale čo som to chcel? Aha, závisť.

O závisti sa hovorí, že je zlá, že kazí sociologické vzťahy, že kto závidí, narastie mu hrb - alebo toto vlastne bolo o niečom inom.  Dokonca je to jeden zo smrteľných hriechov, uuuha. Takže tam končí všetka sranda. Ale ja sa aj tak pýtam: Čo by sme robili bez závisti? Rád by som upozornil na to, že predsa nie je taká zlá, že sa zíde a že no a čo, že ju vraj pociťujú najmä Slováci vo veľkom. Nuž a prečo? Lebo ja som závistlivec - profesionál.

Ja som závidel vždy, to viem. Len si nepamätám tie úplne prvé razy. Až na základke som kamarátovi závidel nindža korytnačku, tak som si ju s ním vymenil za Batmobil a potom som mu závidel Batmobil. Ja som mal na základnej škole celkovo problémy, pretože hodnotenie "červené bodky a čierne bodky" trhalo moju mladú nevinnú závistlivú psychiku na obe strany. Niekto mal viac červených? Musel som mať aj ja. Niekto mal viac čiernych? No hneď som sa musel neprezuť ako rebel. Hra na obe strany sa ale prevalila a vyhrali čierne. Tak a teraz závidím všetkým všetko. Aj tým, ktorí majú lepšiu prácu a zarábajú viac, aj tým, ktorí sú nezamestnaní, sú doma a nemajú nič.  Závidím chlapom, ktorí nemajú problém zbaliť babu a závidím aj šťastne nezadaným. Dosť silno závidím malým deťom, ktoré sa len vyvážajú v kočíku a keď im je teplo alebo zima alebo na ne začne slnko svietiť, tak sa rozrevú a je o ne postarané. Závidím aj dosť veľa umelcom, ktorí dosiahli úspech, lebo boli talentovaní, či už to bolo vďaka drogám alebo nie. Ale samozrejme, netreba opomenúť chvíle, keď zistím, že niekto závidí mne. Nie je ich veľa, ale teda poviem vám, vtedy vezmem svoje ego na prechádzku a nechám ho, nech si poletuje, kde sa mu len zapáči. Veď nám predsa niekto závidí!

Mal som ale na mysli, že to všetko je v poriadku. Musíme si predsa uvedomiť, že závisť má aj pozitívne účinky. Uveďme si to na príklade "Sused kúpil auto, musím aj ja a lepšie." Takže, takýto postoj stimuluje motiváciu a plánovanie človeka, aby ten cieľ dosiahol. Musí rozmýšľať, snažiť sa. Rovnako to podporuje ekonomiku, žiadne šrotovné netreba. A celá rodina sa teší z nového auta, kde je problém? Takisto si neviem predstaviť, čo by vlastne ľudia robili, keby nezávideli? Čo s tým voľným časom? Podľa mňa by prudko stúpla kriminalita.

Pre toto všetko by som bol rád, keby bola závisť aj športová disciplína a trošku za spopularizovala. Jednoducho jeden zo súperov sa bude druhému chváliť a ten bude musieť tak závidieť, až na ňom budú viditeľné fyziologické zmeny. Potom sa vymenia. Absolútny víťaz bude ten, ktorý doslova pukne od závisti. To chcem byť ja, hneď v prvom ročníku, tak uvidíme.

Rozlúčim sa s krátkym vtipom, ktorý ma vlastne primäl napísať tento článok:

Stretnú sa dvaja Slováci a jeden sa druhého pýta:

- Ahoj, ako sa máš?

- Dobre.

- Ty sviňa!


Závisti zdar!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?