Moje dva mäkčene v mene

Autor: Štefan Šebeň | 6.4.2010 o 2:38 | Karma článku: 7,02 | Prečítané:  2308x

Sú dve hodiny ráno. A je globalizácia. A v takejto dobe mi napadlo jedine opäť poukázať na problém vskutku veľký a úplnou náhodou, problém, ktorý sa aj mňa týka.

Som celkom hrdý na diakritiku vo svojom priezvisku. Nemá to nijaký extra dôvod, proste je to moje meno a píše sa s dvomi mäkčeňmi, pekne, milo, ľubozvučne. Dokonca sa tak aj číta. No po sérii incidentov, pri ktorých mi je upieraná a po poslednom spame, kde mi už po miliónty krát ponúkajú Viagru s oslovením "Dear SS", musím reagovať aspoň takto. Lebo ja nie som ani "esesák"!

Inak len tak na margo, tak tá Viagra vôbec nie je zadarmo, hnusoby zákerácke kapitalistické, ale to je jedno. Už som si zvykol, že v e-mailovej komunikácii moje meno nemôže byť používané vo svojej plnej kráse, dokonca mi je jasné, že v americkej korporácii, v ktorej pracujem, nezačne 200 tisíc jej zamestnancov chodiť na kurzy, kde ich budú učiť "Š" a "ň". Nuž ale že sa nám zmenil systém výkazu o dochádzke, v ktorom som si tú diakritiku pekne písal tak, že už sa to nedá, to ma naštvalo! A aj to budem riešiť, len som ešte nemal čas... Nuž a samozrejme, gastrolístky nám začala dodávať iná firma, dostanem prvé a na nich je napísané "Štefan Šebe?" No tak tomu už úplne Šebe? Nielenže ten sprostý počítač nevie "ň", ale už naprosto nechápem, ako vie veľké "Š". Mne sa kolegovia snažili vysvetliť, že "ň" je nejaké väčšie alebo čo, ale to je hlúposť, veď "ň" viem povedať oveľa rýchlejšie ako "Š" a to je ešte aj vyššie.

Minule idem na letisko do Budapešti, a na takom tom online boarding passe mám meno najviac sa približujúce môjmu - "Štefan Šeben".  Tak spokojne si prídem k okienku, akoby sa nechumelilo, akoby ani taká vysoká nezamestnanosť nebola a oni ma vám nechcú pustiť, lebo nie som na zozname. Hlavne, že tefan eben by si v pokoji mohol odletieť. Blondínečka desať minút striedavo hľadela na boarding pass, môj občiansky a ten divný údaj v počítači, ale nepomohlo. Musela prísť do akcie vysielačka, aby sa prešetrilo, či náhodou nie som syn toho slávneho islamského teroristu Tefana Ebena, ktorý v roku 1974 nechal pomocou bomby, ktorú pred tým zjedol, vybuchnúť Boeing smerujúci z Tel Avivu do Londýna.  No našťastie sa nekonala prehliadka žiadneho z mojich otvorov a pustila ma.

Starý dobrý písací stroj vedel aj "Š", aj "ň". Napísal to a neodvrával. Ten nejaký počítačový drzý, dutý mozog nielenže to nevie, ale šmarí tam otáznik, čím sa asi snaží spochybniť moju existenciu alebo čo a to ma uráža. A no a čo, že sa to poväčšinou týka len zahraničných serverov a firiem. Lebo je evidentné, že v mnohých prípadoch to ide a to je super!  A som rád, že som sa vyhol kritike Veľkej Noci, lebo tohtoročná bola fakt otrasná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?