O lenivosti

Autor: Štefan Šebeň | 1.2.2011 o 17:10 | Karma článku: 5,90 | Prečítané:  936x

Zas som si dlho neurobil radosť a nenapísal som blog. A opäť neviem prečo. Chcel som držať to malé, ale tvrdé jadro svojich čitateľov v napätí? Chcel som sa tváriť ako spiaca teroristická bunka a zákerne zasiahnuť až po dlhej dobe? Nezdala sa mi téma "ples v opere" dostatočne neviem...súca? Nie. Nechcelo sa mi. Riadne sa mi nechcelo. Lenivosť ma zmohla  a o tej aj napíšem, lebo ja o lenivosti niečo viem, kamoško!

Že čo viem o lenivosti? Všetko. Ja som lenivosť a lenivosť je ja. Ono to môže vyzerať ako príliš silné a nepodložené vyhlásenie, ale ja som príliš lenivý na to, aby som to bližšie argumentoval. A lenivosť vôbec nie je zlá, ako sa nám to snaží naservírovať mediálna propaganda. Ak človek popustí lenivosti uzdu, odvďačí sa mu dlhými hodinami alebo dňami alebo rokmi krásneho ničnerobenia. A ničnerobenie prospieva. Myslím, že neexistuje  štatistika, aký podiel infarktov srdca zasahuje lenivých ľudí, ale keby taká štatistika bola, určite by ukázala, že minimum, možno dokonca nula percent! A to ja nepovažujem za lenivých ľudí tých obéznych, ktorí nerobia nič iné, len jedia. Naozaj lenivému človeku sa ani jesť nechce. Veď to je toľko roboty! Vziať lyžičku, nabrať na lyžičku, zdvihnúť až k ústam...a to hovoríme o prípade, keď vám pokrm niekto pripraví. Ja som strašne chudý, lebo som čo? Lenivý jesť.

Mimoriadne neprajná voči lenivým ľuďom je príroda s tou jej zimou. Tá vie spôsobiť rozkrútenie veľmi háklivého kolobehu - ak len tak lenivo ležíte v snehu, je vám zima. Aj napriek tomu, že to je ničnerobenie, nie je to príjemné. A tak chcete ničnerobiť niekde vnútri v teple. Ale tú strechu nad hlavou a kúrenie si musíte zaplatiť peniazmi. A na tie peniaze musíte pracovať. A tu nastáva kameň úrazu pre všetkých lenivých ľudí. Práca. Robota. Naša nemesis.  Ja sa z pochopiteľných dôvodov nebudem ďalej rozširovať o mojom názore na prácu a chcem týmto pozdraviť mojich skvelých nadriadených, ak by to náhodou čítali.

Keby som mal mať niekedy na nejakej univerzite prednášku o lenivosti, povedal by som študentom, aby sa nebáli spraviť si z lenivosti modlu, pretože ich môže hladko previesť bezstarostným životom, v ktorom niekto všetko urobí za nich. Je možné, že táto veta v sebe skrýva otázku:   „Prečo by sa na nejakej univerzite konala prednáška o lenivosti, preboha?!" Odpoveď neviem, nechce sa mi nad ňou premýšľať.

Celkovo považujem kampaň proti lenivcom a ich dehonestáciu za hon na čarodejnice. Boli sme tu vždy, pekne integrovaní v spoločnosti a nerobíme nikomu zle. To slovo "nerobíme" by som rád podčiarkol, lebo my nerobíme. A kto nič nerobí, nič nepokazí. A takisto protestujem proti hanlivému označeniu "lenivé hovädá", ktorým sme nezriedka častovaní. Veď aj my sme ľudia!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?