Vtipný vs smiešny vs zábavný

Autor: Štefan Šebeň | 25.2.2011 o 11:59 | Karma článku: 5,12 | Prečítané:  1802x

Vytvoriť rozdelenie obyvateľstva podľa toho, ako sa s človekom, prípadne na ňom dá zasmiať, je úloha neľahká. Teda nie je to úloha, pretože to nikoho nezaujíma a nikto nikdy nikomu takú vec nezadá vypracovať. Ale ja som ju vypracoval. Takisto som práve použil štvoritý zápor, čo asi nie je úplne s lingvistickým poriadkom. Nevadí.  

Fajn na rozhodnutí rozobrať takú obskúrnu, nikoho nezaujímajúcu tému je, že sa okamžite môžem pasovať za experta v tejto oblasti. Nepotrebujem nikoho vykrádať ani citovať, zato môžem požadovať prísnu ochranu autorských práv, ozaj príjemné. Ale teraz k veci.

Vtipný človek je taký, ktorý sa vedome a cielene snaží rozosmiať svoje okolie a darí sa mu to. Toľko definícia. Tu treba podotknúť, že ja, napriek tomu, že takéto objekty skúmam a hodnotím, nie som vtipný. Preto sa môže zdať, že nechať ma prednášať o takejto téme je to isté, ako nechať Ivetu Radičovú viesť vládu Slovenskej republiky. Haha, toto ale muselo byť vtipné! Nie? No dobre, za pokus to stálo. Vtipní ľudia sú ťažko za vodou, lebo majú schopnosť dobre podať aj vtip typu „Babka na púšti spadne do jamy, ale smeje sa Haha, ja mám doma rebrík!“ alebo „Krava si letí a narazí do budíka“. Poprípade majú schopnosť také vtipy nehovoriť, čiže selektovať kvalitu vtipu, aj vzhľadom na charakteristiku obecenstva. Vedia využiť fekálny, ako aj vysoko sofistikovaný humor a hlavne! Sú v pohode.

Smiešni ľudia sú smiešni. Nezáleží na spôsobe, akým rozosmejú. Dôležité je, že k tomu neprišlo z ich vlastnej vôle. Môžu byť nešikovní,hlúpi alebo nevzdelaní. Napríklad keď niekto nevie, že príliv a odliv má na svedomí Mesiac, je to smiešne až na hranici brutálnosti. Je možné byť smiešnym aj jednorázovo. Ach, koľko zimných večerov som strávil pri videách, kde ľudia spadali z bicyklov a týpci na skateboardoch si nabíjali semenníky na schodových zábradliach, vždy mi až slzy tiekli. Smiešni ľudia sú tiež ťažko za vodou, lebo nikto sa nevyhýba ich prítomnosti, majú veľa kamarátov a keď sa dostatočne odviažu, tak sa smejú s okolím, ktoré sa práve smeje na nich a pritom ani nevedia prečo.

Definícia zábavného človeka je trošku zložitejšia, pretože je to taká „šedá zóna“. So zábavným človekom nikdy nie je nuda. Napríklad rozpráva zábavné príbehy, pričom nie je jasné, či ich chcel tak vtipne podať alebo sa mu to nechtiac tak smiešne podarilo. Rovnako robia zábavné veci, ktorými mohli chcieť byť vtipní, ale nemuseli. Je možné, že sa to u nich aj strieda. No dôležité je, že sú tiež ťažko za vodou.

Náročky som v nadpise vynechal poslednú, najpočetnejšiu skupinu - nudní ľudia. Nudný človek je taký, ktorý si dáva dobrý pozor, aby nebol smiešny, ale zároveň nemá schopnosť byť vtipný alebo zábavný. Nudní ľudia vyhľadávajú spoločnosť zábavných, vtipných a niekedy aj smiešnych a vlastne im vytvárajú obecenstvo. Nudní ľudia nie sú ťažko za vodou.

Nuž, takto to funguje v džungli smiechu a zábavy. Na základe definícií by mal byť každý schopný zaradiť svoju osobnosť do niektorej zo skupín, ale tipujem, že to nikto neurobí, lebo to nikoho nezaujíma.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Miroslav Kollár: Za ľudí zrejme ostane okrajová strana

Kollár prehral s Veronikou Remišovou.

Ako varili naše prastaré matky

Recepty a rady k stolu spred vyše sto rokov.


Už ste čítali?