Rakúsky dôchodca

Autor: Štefan Šebeň | 11.8.2011 o 15:57 | Karma článku: 9,76 | Prečítané:  2714x

Poznám takú jednu bájku: Medveď ide po slovenskom lese a stretne starú líšku. Pýta sa jej, ako sa má a líška sa začne sťažovať, že v lese je málo zajacov na lovenie, myší a hrabošov skoro niet a tak je stále hladná. Navyše ju v jednom kuse naháňajú poľovníci. Proste, že ani na staré kolená nemá pokoj. Zhoda náhod spôsobila to, že ten istý medveď sa o niečo neskôr prechádza po lese rakúskom.Tam tiež stretne starú líšku a pýta sa jej, ako sa má. A ona, že joooj, ako dobre, líščatá odrastené, ona len relaxuje, správca lesa jej sám nosí potravu a že lepšiu starobu by si ani predstaviť nemohla.Aké ponaučenie z toho vyplýva? Že staré líšky na Slovensku sa sťažujú a staré líšky v Rakúsku sa nesťažujú.  

 

V záujme korektnosti napíšem, že som bájku nemyslel ako analógiu ku ľudským dôchodcom v realite. Veď určite existuje kopa spokojných babiek a dedov kade tade v slovenských mestách a dolinách, pričom rovnako v Rakúsku každý deň frflú tisíce dôchodcov. A vlastne chcem písať o tom, že ja chcem dožiť ako rakúsky dôchodca. Nie kvôli lepšiemu sociálnemu systému, ale kvôli systému nastavenému tak, aby ľudia v starobe mohli mať v p...teda bezstarostnú starobu aby mali. A ja ako pokojný a konzervatívny mladý človek taký systém oceňujem už teraz.

Napríklad už len také kúpalisko - vždy kamarátov ťahám do Hainburgu, lebo je tam pekne, čisto, pohodlne a je tam jeden bazén s plytkou vodou a výhľadom na Braunsberg. Načo mám plávať? Aby som sa zadýchal? Aby som si kŕč spôsobil? No nie, ja sa radšej čľupkám vo vodičke a čumím na kopec. Tak si predstavujem horúci letný deň.

V Rakúsku je vždy nablízku lavička, na ktorú sa dá sadnúť, a so super výhľadom. Nie je nič lepšie na ubolené nohy počas peknej prechádzky. Potom už len stačí ísť do nejakej malebnej reštaurácie s terasou, dať si Zachrtorte s džúsikom a ísť pomaličky domov (prípadne do domova dôchodcov, ktoré sú asi ešte lepšie, ako bývať sám niekde). Tam si zapnúť ORF, kde snáď práve pôjde „Doktor z hôr" a s najväčšou spokojnosťou ísť o desiatej spať. Toto podľa ľubovôle opakovať každý deň 10-55 rokov - záleží na šikovnosti výskumníkov vo farmaceutickom priemysle. To je približne moja predstava. Teším sa na to, už nepripúšťam možnosť, že umriem inde ako v Salzburgu.

A to všetko samozrejme bez toho, aby som im vyciciaval ich sociálne eurá, ale to ešte nejak vymyslím. Nuž a aby som len bezhlavo neospevoval  - už by mohli prestať s tými zelenými hovadinami a veternými elektrárňami a bohviečím.  Lúčim sa s heslom Ich bin ein Oesterreichischer Rentner.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?