Nuansy žitia

Autor: Štefan Šebeň | 5.10.2011 o 17:19 | Karma článku: 4,26 | Prečítané:  1244x

Slovo nuansa ma odjakživa fascinovalo. Teda ak si namiesto „odjakživa" dosadím „asi deväť rokov dozadu". Vtedy mi ho veľa hovoril kamarátov otec, od ktorého som kupoval Škodu 105 L, (L znamenalo, že sa aj vzadu dali otvárať okná). Že: „To je taká nuansa, ventilátor chladiča musíš zapnúť ručne, inak zavaríš motor." Alebo: „To je taká nuansa prevodovky, že spiatočku tam musíš naozaj rázne dávať." Aha, a slovo rázne mi tiež prízvukoval pri tom aute. A voda mi asi štyrikrát vyvrela...

Chcel som tým ale povedať, že to slovo sa mi zdalo super. Nevedel som ani náhodou, čo znamená, ale proaktívne som si zaň dosadil slovenské slovo „zaujímavosť". Ja viem, že to nie je správne, ale úzus v mojej hlave má oveľa väčší význam, ako akýkoľvek slovník cudzích slov a tak to teda bude „zaujímavosť" a nech sa nikto neopováži dávať to na pravú mieru alebo také nejaké blbosti.

Od tej doby som sa tuším stretával už len so samými sčítanými intelektuálmi alebo čo, lebo som stále častejšie počul výrazy ako „Nuansy života", „Nuansy žitia", prípadne „Nuansy bytia" a nie vždy sa mi téma zdala zaujímavá, ale mňa to netrápilo, lebo som sa predsa stretával s elitou národa a vozil sa v super fáre. Nuž ale dosť bolo mojej osobnej etymológie, prejdem ku filozofickejšej časti.

Čo sú to tie nuansy života? Teda rozumej zaujímavosti. Sú to všetky rekordy v Guinessovej knihe, ako napríklad 7054165 nahých párov sa bozkávalo na Times Square za doprovodu dychovkovej hudobnej skupiny Moravanka hrajúcej pieseň „Veselé hodečky"? Alebo sú to tie informácie typu „Vedeli ste, že žiadny človek na svete nie je schopný oblízať si lakeť a zároveň každý človek, ktorý toto prečíta, si skúša oblízať lakeť"? Ja neviem. Dosť som nad tým dumal. Niekedy som za nuansu považoval všeobecne nepochopiteľné témy, ako napríklad fakt, že Sierra Leone ešte nezapočala svoj kozmický program, pritom diamantov má dosť. Prípadne, že keď ma napadne vírus a chce ma infikovať chrípkou, nemôžem mu dať jednu po papuli, veď je menší ako prváčik a tých dávam dole pravidelne.

Často mi do tejto kategórie vpadli priam kontroverzné témy. No nie je zaujímavé, ako sa nejaký nebohabojný vedec celý život vysmieva veriacim, lebo veď všetko sa dá vypočítať, všetko je fyzikálne relatívne a Einstein je proste týpek? A zrazu sa objaví nejaký neutrín, ktorý si to hasí rýchlosťou oveľa vyššou, ako ktorú vedia zachytiť radary našej slovenskej Kobry, nehovoriac o tom, že vyššou ako rýchlosť svetla. A len vďaka tomu môže celá fyzika spadnúť ako domček z kariet a ja teda neviem, kto bude exhumovať Archimeda, aby nám to celé odznova vymyslel. Na druhej strane je nuansou aj to, že sa vzorný a bohabojný kresťan môže nájsť v pekle. A to neviem, kto nám ešte zavolá tých apoštolov, nech nám to ešte raz a poriadne vysvetlia.

Počul som o kadečom. Že niekoho baví špárať sa v nose, zatiaľ čo niekto neviem, kam má skočiť. Alebo že niekto vie rozmýšľať celý deň nad tým, aké zlo napácha a niekto chce inému pomôcť za každú cenu. Keď tak nad tým uvažujem, naozaj sú to také nuansy žitia.

Definovať to nie je ľahké, priestor je tu stále. Niekto môže tvrdiť, že aj tento môj názor na nuansu je takou nuansou medzi ostatnými názormi. Ale môžem byť v pohode, lebo vždy sa nájdu blázni, ktorí budú tvrdiť, že nuansa je „odtieň", "jemný rozdiel"  alebo "maličkosť" a ešte to aj považovať  za správne! To už je len kravina!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?